Anasayfa / Ayın Değeri-ÖZDEĞER

Ayın Değeri-ÖZDEĞER

Ebeveyn olarak, çocuğunuzun benlik saygısını, zorluklarla başa çıkmaya ve hatalarından öğrenmeye teşvik ederek geliştirebilirsiniz . Rolünüz müdahale etmek  değil rehberlik sunmaktır . Yani, eğer çocuğunuz bir sorunla uğraşıyorsa, bir çözüm vermemelisiniz. Bunun yerine, düşünmeyi teşvik eden sorular sorun veya farklı yaklaşımlara teşvik edin. Evde yapabileceğiniz bu  iç güven oluşturma etkinliklerinden birini deneyin.
Evde  Denemek için 6 Benlik Saygısı Etkinliği;
Odaklanma Becerisi: Bağımsızlık:Çocuğunuza, bağımsızlıklarını uygulamaya teşvik ederek güven aşılayın.  Okula gelmeden önce, çocuğunuza kendi hazırlıklarını yapmasını  isteyin.  Daha  sonra çantasını kontrol edin ve kaçırdığı nesneler hakkında düşünmesini isteyin. “……………. unuttun,”  demek yerine “Okulda kullanmak için  ihtiyacın olan her şey var mı?” sorusunu sorun.
Odaklanma Becerisi: Hatalardan Öğrenme:Çocuğunuzun hatalar değil, öğrenme fırsatları olarak hataları görmesine yardım edin. Çocuğunuzun kendi kurabiye,kek vb.. tarifleri icat etmesini isteyerek hata yapmaya yavaşça teşvik edin. Her bir öğenin  listesini ve miktarlarını söylemesini isteyin. Süreci denetleyin,  ancak müdahale etmeyin. (Çocuğunuz tarife alışılmadık bir şey eklerse bile) Yaptığı ürün piştikten sonra, “Neyi farklı yapabilirdin?” diye sorun. Sonra çocuğunuzun tarifi değiştirmesine izin verin ve tekrar deneyin :)
Odaklanma Becerisi: Başkalarını Öğretmek:Çocuklar, başkalarıyla etkileşimde bulunurken yeni öğrenilen becerilerini göstererek kendinden daha fazla emin olur ve güven geliştirir.  Çocuğunuza “slime” için gerekli malzeme listesini  vererek başlayın ve yardımlarınız olmadan talimatları takip etmesini sağlayın. Çocuğunuz slime yaptıktan sonra  size süreci açıklamasını isteyin. Sonra gerekirse arkadaşlarını davet edin. Çocuğunuzun yapılış şekline başkalarına anlatması için fırsat verin.
Odak Becerisi: Çevre Bakımı:Tutarlı bir görev almak büyük bir sorumluluk olabilir. Çocuğunuzun çevreye bakabilme becerilerine olan güvenini arttırmak için özel bir seçim yapmasını sağlayın. Bitkileri sulamak  veya evin herhangi bir bölümünü  süpürmekle görevli olabilir. Görevini tamamladıktan sonra çocuğunuza teşekkürlerinizi sunun. 
Odaklanma Becerisi: Problem ÇözmeProblem çözme, en iyi benlik saygısı etkinliklerinden biridir. Çocuğunuza açık uçlu bir problem verin ve  çözüm üretme yolları için  beyin fırtınası yapmasına izin verin. Çocuğunuza geri dönüşüm kutusundan birkaç parça -  kutu, karton,  kavanoz,vb.. vererek  onlarla bir gemi inşa etmesiniisteyin.Bant, yapıştırıcı, makas vb..nesneleri de verin. Gemisini bir araya getirmesi için farklı yollar denemesine izin verin. Daha sonra yapmış olduğu geminin suyun üzerinde yüzüp yüzmediğini birlikte test edin.O

Odaklanma Becerisi: Çok Adımlı PlanlamaÇocuğunuza çok adımlı bir uygulama vererek bilişsel becerilerine güvenin. Çocuğunuzdan   bir  öğle yemeği hazırlamasını isteyin. Bu görev, aynı anda birçok farklı şey üzerinde düşünmeye zorlar: hizmet etmek, yemek hazırlamak, masayı nasıl kurarım, vb. Bu etkinlik çok adımlı bir konuyu planlaması için çocuğunuzu cesaretlendirir ve çözebileceğine de güvenmesini sağlar.

Çocuğunuz, hataların üstesinden gelme ve kendi başına görevleri yerine getirme becerilerine inanırsa, okulda ve hayatta zorlukları üstlenmek için kendisine inanabilir. Her çocuğun iç güvenini açığa çıkarmak için sihirli bir anahtar olmasa da, bu aktiviteler size iyi bir başlangıç ​​noktası verecektir. Çocuğunuzun yeteneklerine güvenmesine yardımcı olmanın anahtarı onlara meydan okuması için  fırsatları aramak ve daha sonra kendi başına çözüm aramasına izin vermekte yatar.


OKUL MÜDÜRÜ/AYŞE EBRU KOPAL

 
 
Telefon: 0 (236) 233 33 46
Email: info@mosbanaokulu.com.tr
Manisa Organize Sanayi Bölgesi
Bölge Müdürlüğü / Kampüs Alanı
Bu websitesinde bulunan görsel ve içeriklerin kopyalanması, çoğaltılması ve dağıtılması yasaktır.
© 2017 MOSB Anaokulu. Tüm Hakları Saklıdır.